NS Recycles Contest




Nova Scotia Recycles Contest
 

Each year RRFB Nova Scotia hosts the Nova Scotia Recycles Contest. From September to February, Grade Primary to 12 students across the province participate in various activities from colouring contests to short films to promote participation in waste reduction. More than $55,000 in cash, prizes, and scholarships is available annually for students and schools. 

Want to get on our Nova Scotia Recycles Contest distribution list? Let us know at recyclescontest@rrfb.com.


Make Your Mark: Nova Scotia Recycles Contest 2015-2016 Recipients

Thanks to all the teachers and students who submitted the many fantastic entries for the 2015-2016 Nova Scotia Recycles Contest. We received more than 5,800 entries from 403 classes this year!

RRFB Nova Scotia, in partnership with the seven solid waste management regions, is hosting celebration events across the province during April to award the winning students and schools.

Congratulations to the 2015-2016 Nova Scotia Recycles Contest Recipients!

Region 1: Cape Breton Regional Municipality, Inverness, Richmond, and Victoria
Grades P-1 Activity Sheet
Winner Arlene Robertson’s Grade 1 Class, Robin Foote Elementary
Runner-Up Marigold Thompson’s Grade 1 Class, Whycocomagh Education Centre
Runner-Up Maureen O’Handley’s P-1 Class, Seton Elementary

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner Makenzie Bryan, Grade 2, Tamarac Education Centre
Runner-Up Maggie MacDonald, Grade 3, Bayview Education Centre
Runner-Up Milaine Chiasson, Grade 3, École NDA

Grades 4-6 Advertisement Design
Winner Faith Urquhart, Grade 5, Pleasant Bay School
Runner-Up Chloee Knickle, Grade 6, Baddeck Academy
Runner-Up Savanna Hawley, Grade 5, Mount Carmel Elementary

Grades 7-9 Film Competition
Winner John Urquhart, Aidan Yorke, Baddeck Academy
Runner-Up: Liam MacIntyre, Jack Hartery, Keegan Matthews, Natalie Cameron,Tamarac Education Centre
Runner-Up
Margaret Doiron, Kyle Holder, Sarah Pottie, Janelle Stark, Tamarac Education Centre

Grades 10-12 Film Competition
Winner Liam MacDonald, Inverness Education Centre/Academy (Nova Scotia Virtual School)
Runner-Up Miah Young, Tomas Sylliboy, Rezny Dennis, Dustin Johnson, Danielle Marshall, Austin Johnson, Ivan Knockwood, Davis Prosper, Allison Bernard Memorial High

Grade 12: Research Essay
Winner Maggie MacNeil, Rankin School of the Narrows
Runner-Up Lara Fraser, Baddeck Academy

Region 2: Antigonish, Pictou, Guysborough
Grades P-1 Activity Sheet
Winner Mrs Garneau’s Grade 1 Class, Scotsburn Elementary
Runner-Up Danielle McCarron’s P-1 Class, Salt Springs Elementary
Runner-Up Ruth McGinn’s Grade 1 Class, St. Mary's Education Centre/Academy

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner Mary Kate Burke, Grade 3, St. Andrews Consolidated
Runner-Up Reanne Jean, Grade 3, Antigonish Education Centre
Runner-Up Sadie LeBlanc, Grade 2, Pictou Elementary

Grades 4-6 Advertisement Design
Winner Phyllis O’Neil, Grade 6, Mulgrave Memorial Education Centre
Runner-Up Lily Whistler, Grade 5, A.G. Baillie Memorial School
Runner-Up Alexandra Dooley, Grade 4, Walter Duggan Consolidated

Grades 7-9 Film Competition
Winner Elise Canning, Olivia Rehill, Dr J.H. Gillis Regional High
Runner-Up Kristen Dewar, Cameron Osgood, Kennedy Miller, East Pictou Middle School

Grades 10-12 Film Competition
Winner Alex LeBlanc, Bryden Manthorne, Romine Olivier Charles, Nick Murray, Dr J.H. Gillis Regional High
Runner-Up Jessica Murphy, Georgia Sajatovich, Dr J.H. Gillis Regional High

Grade 12: Research Essay
Winner Katie Warren, North Nova Education Centre
Runner-Up Adora Rooyakkers, Dr J.H. Gillis Regional High

Region 3: Cumberland, Colchester and East Hants
Grades P-1 Activity Sheet
Winner Mrs. Ferguson’s P-1 Class, Valley Elementary
Runner-Up Jenn Matheson’s P-1 Class, Oxford Regional Education Centre
Runner-Up Melissa AuCoin’s Grade 1 Class, Elmsdale District School

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner Breanna Boutilier, Grade 3, Enfield District School
Runner-Up Madison Marie Toole, Grade 3, Brookfield Elementary
Runner-Up Matt MacFarlen, Grade 3, Wallace Consolidated Elementary

Grades 4-6 Advertisement Design

Winner Kennedy Marie Chisholm, Grade 4, Elmsdale District School
Runner-Up Lilian Fraser, Grade 5, École acadienne de Truro
Runner-Up Keegan Riemersma, Grade 6, West End Memorial Elementary

Grades 7-9 Film Competition
Winner Christelinda Laureijs, Home School
Runner-Up Fumairia Laureijs, Home School

Grades 10-12 Film Competition
Winner
Breanna Bennett, Trevor Hanbin, Alex Griffiths, Springhill High
Runner-Up Brianne Casey, Tiffany Spence, Josie Clarke, Jasey Brown, Springhill High

Grade 12: Research Essay
Winner
Josh MacMillan, Cobequid Educational Centre
Runner-Up Brandon Nuttall, Advocate District School

Region 4: Halifax Regional Municipality

Grades P-1 Activity Sheet
Winner
Kim Henneberry’s Grade 1 Class, William King Elementary
Runner-Up Tanya Ashley’s, Primary Class, Oyster Pond Academy
Runner-Up Ms. Walker’s Primary Class, Park West School

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner
Katarina Watson, Grade 2/3, Shambhala School
Runner-Up Molly DeBay, Grade 3, Hammonds Plains Consolidated School
Runner-Up Sophia Tugwell, Grade 3, Sacred Heart School of Halifax

Grades 4-6 Advertisement Design
Winner
Patricia Tagliapietra, Grade 6, École Bois-Joli
Runner-Up Gillian Morand, Grade 6, Portland Estates Elementary
Runner-Up Ethan Webber/Gray, Grade 5, St. Stephen’s Elementary

Grades 7-9 Film Competition
Winner
Erin Watkins , Lilly Eddington, Gorsebrook Junior High
Runner-Up Maggie McLaren, Georgia Pardy, Gorsebrook Junior High

Grades 10-12 Film Competition
Winner
Levi Marshall, Sackville High (Nova Scotia Virtual School)
Runner-Up Elise Battson, Heidi Jack, Brenna Thibodeau, Millwood High

Grade 12: Research Essay
Winner
Evan Keough, Cole Harbour District High
Runner-Up Amy Nieforth, Cole Harbour District High

Region 5: Annapolis, Kings
Grades P-1 Activity Sheet
Winner
Janet LeBlanc’s P-1 Class, Hantsport School
Runner-Up Michelle Neily’s P-1 Class, Kingston and District School
Runner-Up Mrs. Rafuse & Mrs. Mooy’s P-1 Class, Kings County Academy

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner
Rayna May Parsons, Grade 3, St. Mary’s Elementary
Runner-Up Dakota Sears, Grade 2, Kings County Academy
Runner-Up Freya Warrellow, Grade 3, Bridgetown Regional Elementary

Grades 4-6 Advertisement Design
Winner
Ava Nichols, Grade 5, Gaspereau Valley Elementary
Runner-Up Amelia Turner, Grade 5, Glooscap Elementary
Runner-Up Sarah Dukeshire, Grade 6, Northeast Kings Education Centre

Grades 7-9 Film Competition
Winner
Emma Wilkie, Sally Wilkie, Evangeline Middle School/Horton High

Grades 10-12 Film Competition
Winner
Rose Schoonhoven, Horton High
Runner-Up Ben Nickerson, Alex Richard, Horton High

Grade 12: Research Essay
Winner
Robert Tupper, Northeast Kings Education Centre
Runner-Up
Jeremy Allen, West Kings District High

Region 6: Queens, Lunenburg, West Hants, Shelburne, Barrington
Grades P-1 Activity Sheet
Winner
Terry Bower’s P-1 Class, Lockeport Elementary
Runner-Up B.J. Corkum-Oickle’s P-1 Class, Bridgewater Elementary
Runner-Up Heather Jeffers’ P-1 Class, West Northfield Elementary

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner
Olivia Burgess Grade 3, Dr. John C. Wickwire Academy
Runner-Up Lilly Theriau, Grade 2, Greenfield Elementary
Runner-Up Eve Garcin, Grade 3, Petite Rivière Elementary

Grades 4-6 Advertisement Design
Winner
Serenity Whynot, Grade 5, North Queens Community School
Runner-Up Lea Sauveur, Grade 6, Windsor Forks District School
Runner-Up Kayleigh Alexander, Grade 6, Falmouth District School

Grades 7-9 Film Competition
Winner
Emily Stewart, Kyra Davidson, Hebbville Academy
Runner-Up Gianfranco Pizzuto, Sebastian Ibarra, Marianela Barron, King’s-Edgehill School

Grades 10-12 Film Competition
Winner
Cameron Lane, North Queens Community School

Grade 12: Research Essay
Winner
Jessica Jurgenliemk, Shelburne Regional High
Runner-Up Bromlyn Myra, Park View Education Centre

Region 7: Yarmouth, Digby
Grades P-1 Activity Sheet
Winner
Lori Mackinnon’s P-1 Class, Yarmouth Central School
Runner-Up Kerry Lawrence’s P-1 Class, Drumlin Heights Consolidated
Runner-Up Shannon Whittaker’s Grade 1 Class, Port Maitland Consolidated Elementary

Grades 2-3 Advertisement Design
Winner
Alyssa LeBlanc, Grade 2, Pubnico-Ouest
Runner-Up Gavin Elderkin, Grade 2, Digby Neck Consolidated
Runner-Up Patrick Thimot, Grade 3, École Stella-Maris

Grades 4-6 Advertisement Design
Winner
Haley Ryan, Grade 5, Weymouth Consolidated Elementary
Runner-Up Marcien Deveau, Grade 6, École Saint-Albert
Runner-Up Holly Hasselbring, Grade 5, Digby Neck Consolidated

Grades 10-12 Film Competition
Winner
Carter Thurber, Islands Consolidated School
Runner-Up Marc LeBlanc, École secondaire de Par-en-Bas

Grade 12: Research Essay
Winner
Jayden MacDonald, Digby Regional High
Runner-Up Alexis Saulnier, École secondaire de Clare


2013-2014 Winners & Runners-up

Thanks to all the teachers and students who submitted the many fantastic entries we received for the 2013-2014 Nova Scotia Recycles Contest. Our judging committee reviewed more than 6,760 entries from 474 classes!

Sticker Design Winners


show more

Whiteboard Design Winners


show more

Grades 7-9 Film Winners


show more

Grade 10-12 Film Winners


show more

Scholarship Winners


show more

Table of All 2013-14 Winners & Runners-up


show more


2012-2013 Winners

Thanks to all the teachers and students who submitted the many fantastic entries we received for the 2012-2013 Nova Scotia Recycles Contest. Our judging committee reviewed over 8,600 entries from 220 schools!


Notepad Design Winners


show more

Cloth Bag Design Winners


show more

Grades 7-9 Film Winners


show more

Grade 10-12 Film Winners



show more

Scholarship Winners



show more

300 kg

To reach our goal of 300 kg, we all need to reduce our waste by one quarter.